featured

BBP Lideri Mustafa Destici’den iktidara vergi ve sığınmacı eleştirisi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici İzmir’de gerçekleştirdiği ziyarette,iktidarı sığınmacılar ve ekonomi politikaları nedeniyle eleştirdi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İzmir’de ziyaretlerde bulundu.Destici,iktidarın mevcut ekonomi politikilarını eleştirdikten sonra şu ifadeleri kullandı “Seçimden sonra ekonomimizin başına hem Merkez Bankası’na hem hazinenin başına dünyada da kabul gören isimler getirildi. İnşallah bunların, diğer kadroların ve hükümet üyelerinin gayretiyle, bizlerin de desteğiyle bunu da aşacağımıza inanıyorum.”

Destici ayrıca partisinin yerel seçim hazırlıklarına da başladığını şu sözlerle ifade etti:

 “İzmir ülkemizin en büyük 3’üncü şehri. Sadece nüfus olarak değil ekonomik büyüklüğüyle de çok büyük bir sanayiye sahip olan bir şehir. Hem geçmişten beri kökten İzmirli olan kardeşlerimiz, onun yanı sıra Anadolu’nun dört bir yanından ekmek için aş için İzmir’e gelmiş kardeşlerimiz var. İzmir, tüm vatandaşlarımızın ortak yaşadıkları, hangi etnik kökene, hangi mezhebe, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun kardeşçe, barış içinde yaşadığı bir şehir. Onun için de İzmir’i önemsiyoruz. Önümüzde yerel seçimler var. İzmir daha önce merkez sağı önceleyen bir şehrimizdi. Sağ partilerin belediye başkanlıklarını kazandıkları yerdi. Son yıllarda bu değişti. CHP hem belediyeyi hem de milletvekilliğinde çoğunluğu kazanıyor. Yine burada PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin ve yanındaki partilerin oylarını artırdıklarını görüyoruz. Siyasi anlamda mücadelemiz onlarla da olacak. Tekrar İzmir’in milli ve manevi değerleri önceleyen BBP başta olmak üzere siyasi partilere ve Cumhur İttifakı’na yönelmesini arzu ediyoruz. Önümüzdeki seçimlerde tüm Türkiye’de belediyelerde olduğu gibi İzmir’de de adaylarımız olacak. BBP ve Cumhur İttifakı’mıza destek isteyeceğiz. İnşallah başarılı olacağımıza da yürekten inanıyorum. Bugünkü ziyareti bunun başlangıcı olarak da kabul edebiliriz. İl ve ilçe teşkilatlarımız da yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorlar” 

Yük tamamen zengin-fakir ayırt edilmeksizin tüm vatandaşlarımızın omzuna aynı oranda yüklenmemeli.

Destici iktidarın son günlerdeki akaryakıta vergi zammı getirmesi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik zorluklarla mücadele edilirken, yük tamamen zengin-fakir ayırt edilmeksizin tüm vatandaşlarımızın omzuna aynı oranda yüklenmemeli. Varlığı fazla olan, geliri yüksek olan daha çok bu yükün altına girmeli. Geliri düşük olan bu yükün altında ezilmemeli.

Buna fırsat verilmemeli. Bunun birinci şartı da vergilerin adaletli bir şekilde toplanmasından geçiyor. Anayasa’da yazdığı gibi vergi gelire göre alınır. Geliri çok olandan alınır. Maalesef Türkiye’de şu anda dolaylı vergiler sebebiyle verginin yüzde 70’inin bir bölümü herkesten aynı oranda alınıyor.

Akaryakıt almaya giden asgari ücretli vatandaşımızla geliri milyonlar olan vatandaşımız aynı vergiyi ödüyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Düzeltilmesi gerekiyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik ve uçurumun düzeltilmesi, gelirin adil şekilde dağıtılması lazım.”

 Çalışanlarımızın enflasyona ve hayat pahalılığına ezdirilmemesi gerektiğinin altını çiziyorum

BBP Lideri Destici memur, emekli ve asgari ücret maaşların için düzenleme yapılması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

“Hükümetin memurlara teklifine bakıyoruz. Merkez Bankası’nın 2024 ve 2025 yılı açıkladığı enflasyon tahminlerinin çok altında. BBP olarak 22 Ağustos’ta yapılacak görüşmede hükümet temsilcileri memurlarımıza ve memur emeklilerimize bir kere olacak şekilde Merkez Bankası’nın enflasyon tahminin üzerinde bir artış teklif etmeli. Bunun üzerine de en az yüzde 11 refah payı koymalı. Emeklilerimiz, asgari ücretlilerimiz var. Emeklilerimiz maalesef temmuzda zamlar kök maaşa yansıtıldığı için maaşlarında artış bile olmadı. 7 bin 500 lirada kaldılar. Öncelikle bu haksızlık düzeltilmeli ve bir kere olacak şekilde yüzde 25 aldıkları maaşın üzerine verilmeli. Daha sonra da refah payı ve memurlara verildiği gibi seyyanen zam verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Asgari ücretlilerimizle ilgili önerimizle 6 ayda bir toplanılmaya başlandı. Çalışanlarımızın enflasyona ve hayat pahalılığına ezdirilmemesi gerektiğinin altını çiziyorum, laf olsun diye söylemiyorum. Ezdirilmeyecek yollar bulunmalı ve bunlar uygulanmalı. Ekonomimizin başına uluslararası kurumlarda karşılığı olan kişileri getirmişsek o zaman onlar da çözümü sadece zamlarda bulmayacaklardır. Düşük gelirliyi, yoksulu, fakiri koruyacak çözümler üretecekler. Milletimiz daha konforlu tedbirler bekliyor. Bunu uygulamaları gerekir diye düşünüyorum.”

(SIĞINMACILAR) “İVEDİLİKLE GERİ GÖNDERİLMELİLER”

Destici,sığınmacı sorunu hakkında ise “Şu anda suça bulaşan hangi ülke vatandaşı olursa olsun ivedilikle sınır dışı ediliyor. Geçici sığınmacılarla ilgili hızlı bir çözüm bulmak zorundayız. Şu anda da hükümet, İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde bir çalışma yürütüyor. BBP olarak Suriye’deki savaş başladığında göçmenlerin ülke içine alınmamasını, Suriye içinde tampon bölge oluşturularak orada tutulmalarını teklif etmiştik. İçeri geçtiklerinde de Türkiye içinde tampon bölge oluşturulmasını söylemiştik. Maalesef bunlar olmadı. Şu anda bu gerçekle yüz yüzeyiz. Vatandaşlık almamış olanlar, düzgün işlerde çalışmayanlar ivedilikle memleketlerine gönderilmelidir. Diğerleriyle ilgili kapsamlı bir çalışma yürütülmeli. Ekonomimize katkı yapacaklar, kanunlarla yaşamaya gayret edenlerle ilgili devletimiz de değerlendirme yapacak. Özellikle iş gücünü önceleyerek düzenleme yapacaktır. Şu anda boşta olanlar mutlaka ama mutlaka ivedilikle geri gönderilmeli. Diğerleri de belli süreler zarfında yürütülen çalışmalarla geldikleri ülkelere gönderilmelidir. Daha da önemlisi şu anda varsa yeni geçişlere asla müsaade edilmemelidir” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BBP Lideri Mustafa Destici’den iktidara vergi ve sığınmacı eleştirisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türk Digitals ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!