Özgür Özel:İğneden ipliğe zam gelecek. Aklınıza gelen her şeye vergi gelecek.

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısında acil ekonomik iyileştirme adımlarını atılmadığı için emeklilerin ve emekçilerin zor günlerden geçtiğini belirterek, “Madem ki kimse anlamıyor ve geçinemiyoruz. O zaman hepinizi Kocaeli’ne bekliyoruz. 30 Haziran günü emeğin başkenti Kocaeli Gebze’de asgari ücrete zammı söke söke almak için, emekliye zammı söke söke almak için. Çaya, buğdaya zammı almak için, geçinemeyenlerin sesi olmak için, bütün geçinemeyenleri Gebze’ye bekliyoruz. Sizi duyuyoruz. Sesinizi duyurmaya geliyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, şu açıklamalarda bulundu:

“15 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK”

“Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında yaklaşık 15 bin hektar büyüklüğünde alan yandı. Maalesef, 15 vatandaşımızı büyük bir acı ile kaybettik. Gerçekten her birimizin yüreği yandı. Bir kez daha buradan hayatını kaybedenlere, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hepimiz adına dün grup başkanvekilimiz Ali Mahir Başarır, Malatya milletvekilimiz Veli Ağbaba, Diyarbakır milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu, Edirne milletvekilimiz Ahmet Baran Yazgan acılı ailelerin yanındaydılar. Taziye ziyaretlerinde bulundular, acılarını paylaştılar. Taziye dileklerimizi ilettiler. En kısa zamanda ben de ziyaretlerine gitmeyi düşünüyorum. Bir kez daha acıyı yüreğimizde hissettiğimizi ifade etmek isterim. İçişleri Bakanlığının ilk gün yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı, meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Elektrik Mühendisleri Odasının raporu, Mardin Tabip Odası’nın raporu, çok sayıda bağımsız kuruluşun raporları DEDAŞ’ın inanılmaz ihmallerini anlatıyor. 15 maddelik raporda, yangın çıkması için, ne gerekiyorsa yapıldığını, tedbirlerin by-pass edildiği, küçücük betonlar dökülerek bile alınabilecek ufacık tedbirlerin alınmadığını, yakındaki ağaçların budanmadığını, hiçbir tedbirin alınmadığını ve yangına DEDAŞ’ın davetiye çıkardığını ifade ediyor raporlar. Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta elektrik dağıtımı ve perakende satış işi yapıyor DEDAŞ. DEDAŞ bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. En çok yakınılan yapıdır. Sayaç okunmadan kesilen yüksek faturalardan tutun, çiftçilere ait trafoların haczine, elektrik kesintilerine, tarlada ürünlerin yanmasına sebebiyet verecek tarımsal elektriğin kesilmesine, elektrik altyapısının yenilenmemesine kadar sayısız şikayet var. Bu illerin hepsinde var ama en çok Şanlıurfa’da var. DEDAŞ’ın Şanlıurfa’ya ettiğini kimse etmiyor.”

“DEDAŞ’IN İHMALİNDEN KAYNAKLANIYOR”

“Şanlıurfa’yı kavurucu sıcakta elektriksiz, dolayısıyla susuz bırakıyor. Halkın yaşam hakkını, sağlık hakkını tehdit ediyor. Solunum cihazları, diyaliz cihazlarına bağlı hastaların yaşamı tehdit ediliyor. DEDAŞ’ın dağıtım hizmeti verdiği pek çok yerde voltaj düşük, dalgalanmalar yüzünden sürekli arızalar yaşanıyor. Ev aletleri yanıyor, kullanılamaz hale getiriliyor. Bu konudaki tazminat başvuruları kabul edilmiyor. Yapılan başvurular incelenmiyor. Elektrik altyapısının geçmişten kalması, gerekli yenilemenin yapılmaması yüzünden sürekli kesintiler yaşanıyor. Elektrik dağıtımı sadece ticari faaliyet değildir. Elektrik bir insan hakkıdır. Elektriğe ulaşma sağlık hakkıdır, suya ulaşma hakkıdır. Elektrik olmadığında sıkıntı olur. Böyle stratejik alanı özelleştirmeyin, alırlar, satarlar, tahsilatı yaparlar, yatırımı yapmazlar, bakımı yapmazlar, iyileştirme yapmazlar. Böyle bir kamusal alan ranta terk edilemez dedik. Dinletemedik. Şimdi orman yangınına bakıyorsunuz, 15 can gitmiş. DEDAŞ’ın ihmalinden kaynaklanıyor. Diyaliz hastası zehirlenecek, DEDAŞ’ın ihmalinden kaynaklanıyor. Evde elektriği kendi kendine sağlayacak jeneratörü olamaz yoksul hastanın, solunum cihazı var. Elektrik gidiyor, solunum duruyor. Bu sıcak havada sağlık tehdit altında. Bir kent, bir bölge sadece bu kârın peşine koşanların dezenformasyonuyla, efendim ‘kaçak kullanıyorlar da ondan oluyor.’ Kaçak kullanan varsa onunla ilgili yapılacak iş başkadır, bir şehre düzenli elektrik sağlamak için yapılacak iş başkadır. Kâra, hırsa terk edilmiş böyle bir alanın ülkeye nelere mal olduğu ortadadır. Grup başkanvekillerimiz dün Meclis açılır açılmaz, ilk iş orman yangınları konusunda araştırma önergesi hazırladılar. Verildi. Görüşülecek. Bu orman yangınlarının tüm yönleriyle araştırılması lazım.”

“CHP, SORUNU GÖRÜYOR”

“Dün Sayın Yalçın Karatepe, gölge bakanımız. Müstakbel bakanımız, bu güya rasyonel politikaların mimarı ama halen zengine, yandaşa, müteahhide rasyonel, vatandaşa irrasyonel politikaların uygulayıcısı Sayın Mehmet Şimşek ile görüştüler. Görüşmenin randevu aşamasındaki, öncesinde ve sırasındaki nezaket ve devlet adamlığına yakışır tutum için Sayın Şimşek’e teşekkür ederiz. Normali budur. Normalleşme dediğimiz budur. Şöyle bir siyaset yok. Sanıyorlar ki bir masada oturunca orada koalisyon, ittifak görüşmesi olur. Onun dışında karşı tarafa el bombası atman lazım. Siyaset bu değil. Siyaset hem müzakere hem mücadele işi. Doğru bildiğini anlatma, önerme, öneri sunma işi. Düne kadar siz değil miydiniz ‘Bu CHP hep eleştiriyor. Çözüm önerisi söylemiyor’ diyen. CHP sorunu tespit ediyor. Somutlaştırıyor. Eleştiriyor, nasıl çözülmesi gerektiğini söylüyor. Dünkü görüşme böyle bir görüşmeydi. Uzun sürdü. Fevkalade karşılıklı nezaket içinde geçen, doğru bir dilin kullanıldığı ama maalesef, aynı dilin konuşulamadığı bir görüşmeydi. Biz şunu söyledik. Bu krizin müsebbibi toplumun kırılgan kesimleri değil. Bu krizi emekliler, emekçiler, çiftçiler, çay üreticisi, fındık üreticisi, üzüm üreticisi, buğday üreticisi yaratmadı. Narenciyeciler yaratmadı. Bu krizi esnaf yaratmadı. Bu krizi işsizler yaratmadı. Bu krizi bütün dünya yönetebilirken yönetmeyen, çok bilen anlayış yarattı. Bu krizi bile ve isteye, yoksuldan zengine kâr transferi yapanlar yarattı. Bu krizi yaklaşan seçimi kaybedeceğiz korkusu ile seçim ekonomisi yapmayıp, daniskasını yapanlar, bilerek enflasyonist ortam yaratıp, hiper-enflasyona doğru memleketi ittirenler yarattı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özgür Özel:İğneden ipliğe zam gelecek. Aklınıza gelen her şeye vergi gelecek.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türk Digitals ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!