Tevfik Erdem

İsveç’in NATO üyeliğine onay vermenin anlamı nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasi karar alımı nihayetinde kazanç elde etmeye odaklı olduğu için bu onayın arkasında da böyle bir kazancın olduğu düşünülmeli aksi takdirde eğer gerçekte istenilmediği halde bu onay başka bir gücün baskısından dolayı yapıldıysa burada da iktidar olmanın muktedirliği sorgulanabilir.

Eğer görünenin arkasında devlet aklının bilmediğimiz bir planı ya da niyeti (hikmet-i hükumet) varsa bu onay sineye çekilebilir ancak böyle bir aklın varlığına dair endişeden dolayı şu açıklamaları yapmak elzem görünmektedir.

  • Hükümet, masada üst perdeden yapılan hamasete rağmen sahada söylediklerinin tam tersini yaptı.
  • Bu onay ile İsveç’in PKK’ya verdiği destek ya da sağladığı zemin devam edecek, Kur’an-ı Kerim yakma ayinleri (!) yine polislerin koruması altında gerçekleşecek.
  • Daha 3.5 ay önce (Eylül 2023) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maketini Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde yaktılar ve Türkiye buna çok sert tepki verdi.
  • İşin NATO boyutu ise daha karmaşık: NATO’yu (aslında ABD’yi) Türkiye’deki darbelerin 12 Eylül’den 15 Temmuz’a kadar müsebbibi olarak görüyorduk. Bu onay ABD’nin Rusya ve Çin karşısında daha da güçlenmesini onaylama ve Rusya’yı karşımıza alma anlamına geliyor.
  • ABD hem Yunanistan ve hem de Suriye’nin Kuzeyinde YPG-PYD üzerinden Türkiye için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. ABD doğrudan bir NATO ortağı olan Türkiye aleyhine faaliyette bulunuyor ama şimdi Türkiye tüm bunlara rağmen ABD’nin istediği bir onayı vermiş oluyor.
  • 22 Aralık tarihinde 12 şehit verdik ve arkasında ABD-İsrail’in olduğunu açıkça ya da ima yoluyla söyledik.
  • Son birkaç gündür ABD’nin Suriye ve Irak’tan çekileceği söylentileri medyada paylaşılıyor. Öyleyse TC ve ABD anlaşma yaptı. Böyle bir anlaşma varsa ABD Kürtleri tıpkı 1976’daki gibi yüzüstü bırakmış olacak.
  • Peki “derin ABD” buna izin verecek mi? Trump Irak’tan çekilmek istemişti ama derin ABD izin vermemişti. ABD’in Suriye ve Irak’tan çekileceğine dair medya paylaşımları, Türkiye kamuoyunda yükselen tepkiyi hafifletmek için bir manevra olabilir mi? Temennimiz ABD’nin Ortadoğu’dan tamamen çekilmesi ve bölgenin barışla tanışması.
İsveç’in NATO üyeliğine onay vermenin anlamı nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türk Digitals ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!